Transport drogowy po brexicie

„Po 3 latach negocjacji zawarto porozumienie pomiędzy Unia Europejską a Wielką Brytanią, w wyniku którego przestanie obowiązywać swobodny przepływ towarów, ludzi kapitału i usług.”

Tym samym Wielka Brytania stała się dla krajów Unii Europejskiej krajem trzecim. W konsekwencji zacznie obowiązywać granica celna w postaci kontroli , odpraw celnych i ceł.

W pierwszym etapie, który obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku kontrola celna będzie dotyczyć towarów akcyzowych, zostanie wprowadzona kontrola weterynaryjna i fitosanitarna. W drugim etapie od 1 kwietnia 2021 do odpraw celnych trzeba będzie zgłaszać towary pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Ostatni etap 1 lipca 2021 wprowadzi deklaracje bezpieczeństwa i pełne deklaracje celne i cła. Etap ten będzie skutkować pełną kontrolą celną wszystkich towarów.

25% handlu drogą lądową miedzy Unią Europejską a Wielką Brytanią wykonywana jest przez polskie firmy transportowe. Zapowiadane zakłócenia wynikające z brexitu skłoniły polskich przewoźników do szukania alternatywnych szlaków transportowych. Dziś jeszcze nie wiadomo dokładnie jaki wpływ na transport drogowy będzie miał brexit w następnych miesiącach.

Największymi punktami spornymi przed brexitem były kwestie wykonywania przewozów między krajami obcymi oraz kabotaż na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii oraz kwestie dokumentacyjne. Kolejnym problemem był brak infrastruktury po obu stronach granicy umożliwiający dokonywanie odpraw celnych oraz parkowanie samochodów ciężarowych. Na szczęście firmy organizujące przewóz przez granice Eurotunnel oraz największy przewoźnik promowy P&O Ferries wprowadziły już procedury mające na celu sprawny przejazd pojazdów.

Ostatecznie wynegocjowano w zakresie transportu wzajemny bezwarunkowy dostęp do rynków wewnętrznych dla samochodów ciężarowych obu stron. Wiadomo już tez, ze nie będzie powrotu do systemu sprzed lat opierającego się na zezwoleniach uzyskanych w ramach Europejskiej Konferencji Ministrów transportu, wystarczy licencja wspólnotowa i odpowiedni brytyjski dokument. Celem brytyjczyków jest zapewnienie świadczenia usług przez operatorów transportowych bez restrykcji , zezwoleń oraz ograniczeń.

Potrzebujesz pomocy przy transporcie? Oddzwonimy do ciebie.


Inne wiadomości z MOL Logistics:

Transport drogowy po brexicie

Transport drogowy po brexicie

„Po 3 latach negocjacji zawarto porozumienie pomiędzy Unia Europejską a Wielką Brytanią, w wyniku którego przestanie obowiązywać swobodny przepływ towarów, ludzi kapitału i usług.”Tym samym Wielka Brytania stała się dla krajów Unii Europejskiej ...
Poznaj Piotr Taborowicz

Poznaj Piotr Taborowicz

„Dzień dobry! Nazywam się Piotr Taborowicz i od grudnia 2020 dołączyłem na pokład MOL Logistics oddział w Polsce.”Mam 11 lat doświadczenia w spedycji międzynarodowej i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem jakie możliwości daje praca w MOL ...